Sosyal Medya Hesapları Üzerinde Tarama Aracı: SHERLOCK

Sherlock aracı nedir? Ne için kullanılır? Nasıl kullanılır?

Sosyal Medya Hesapları Üzerinde Tarama Aracı: SHERLOCK
Sosyal Medya Hesapları Üzerinde Tarama Aracı: SHERLOCK

SHERLOCK

          Sherlock, Github’da bulunan ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir osint aracıdır. Sherlock, verdiğiniz bir kullanıcı adını 300 farklı sosyal medya platformunda arar ve bulduğu sonuçları ekrana çıktı verir. İnsanlar genellikle sosyal medya platformlarında kullanmak için bir kullanıcı adı belirler. Bu kullanıcı adını her platformda kullanır. Bu araç sayesinde aradığınız kişiyi diğer sosyal medya platformlarında daha çabuk şekilde bulabilirsiniz. Başka bir örnek vermek gerekirse; bir işletme açacağınızı varsayalım. İşletmenin adını belirlerken sosyal medya platformlarında belirlediğiniz isimde bir hesap var mı yok mu öğrenmiş olursunuz.

Nasıl kullanılır?

Kullanmanız için ilk yapmanız gereken aracı kurmaktır. Kurulum aşaması;

sudo apt install sherlock

Kurulum bittikten sonra aracı kullanabilirsiniz.

sherlock yazıp ardından hiçbir parametre vermeden aramak istediğiniz kullanıcı adını yazarsanız sonuçları taramaya başlayacaktır.

sherlock sibermetin

Verilen kullanıcı adından 7 sonuç getirdi ve taramanın bittiğini bildirdi. İsterseniz sonuçlara direkt buradan gidebilirsiniz ya da sherlock, bulunduğunuz dizine verdiğiniz kullanıcı adında bir .txt dosyası oluşturuyor onu açarak da gidebilirsiniz.

cat sibermetin.txt

Her aracın parametreleri olduğu gibi bu aracın da farklı parametreleri var parametreleri ve nasıl kullanıldığını görmek için;

sherlock -h

Muhammed Enes, Fırat üniversitesi Adli bilişim Mühendisliği öğrencisidir. Siber güvenlikte önemli bir yere sahip olan offensive tarafta çalışmalarını yürütüyor. Farklı sınıf aralıklarında oluşan 25 kişilik ekibin takım kaptanlığını yapıyor. Onlara çeşitli eğitimler veriyor. Kariyer hedeflerini belirleyip yol haritası çizmelerine yardımcı oluyor.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

funny